Pielęgnacja pościeli, poduszek, materaców itp..

 Pościel: Raz w tygodniu

 Każdego dnia tracimy miliony komórek skóry, z czego znaczna ich ilość znajduje się w łóżku. A w nocy organizm produkuje średnio litr potu, który przyciąga roztocza. Te mikroskopijne stworzenia same w sobie nie są szkodliwe, ale ich wydaliny zawierają alergeny, które mogą powodować swędzenie oczu, zapalenie błony śluzowej nosa czy astmę. Ostatnie badania pokazują, że jeden na dziesięciu respondentów pierze swoją pościel raz w miesiącu, a ponad jedna trzecia robi to co dwa tygodnie.

 Eksperci zalecają pranie prześcieradeł, poszewek na kołdry i poduszki raz w tygodniu w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza, aby zabić wszystkie bakterie. Dobrym pomysłem jest również suszenie pościeli na słońcu, jeśli to możliwe, ponieważ promienie słoneczne dobrze zabijają bakterie.

 Ostatecznym rozwiązaniem tego problemu jest prasowanie arkuszy z gorącym żelazkiem.

 Poduszki: Co 3 miesiące

 Wypełnienie twojej poduszki działa jak gąbka, wchłaniając pot i z czasem stając się pożywką dla bakterii i roztoczy. Naukowcy odkryli, że te mikroorganizmy, ich odchody i martwe komórki mogą stanowić nawet jedną trzecią wagi poduszki. A poduszka, która nigdy nie była prana, może zawierać średnio 16 rodzajów drożdżaków.

 Dlatego eksperci zalecają pranie poduszek w pralce w temperaturze 60 stopni Celsjusza co trzy miesiące. Należy użyć płynnego detergentu (proszek może zostawić plamy) i należy je dwukrotnie namoczyć. Podczas suszenia można umieścić w bębnie dwie piłki tenisowe, aby zapobiec sklejaniu się wypełnienia.

 Materac: co sześć miesięcy

 Podobnie jak poduszki, materace są pożywką dla bakterii, roztoczy, drożdży, a nawet zarodników pleśni. A według ekspertów w wypełnieniu materaca mogą żyć szkodliwe mikroorganizmy - takie jak MRSA (gronkowiec złocisty odporny na metycylinę), norowirusy i Campylobacter (sprawcy ostrych zakażeń jelitowych). Zwłaszcza norowirus może przetrwać wewnątrz łóżka nawet do 6 tygodni.

 Dlatego konieczne jest czyszczenie materaca przynajmniej raz na pół roku.

 Można go odkurzyć lub wyparzyć, a następnie dobrze wywietrzyć. Tapicerkę należy przetrzeć wilgotną szmatką nasączoną specjalnym szamponem, a następnie odwrócić materac do wyschnięcia. Jeśli tkaninę można wyprać w pralce to również jest to dobry pomysł.

 Piżama: po drugim użyciu

 Spodnie lub spodenki od piżamy należy wyprać po dwóch nocach w nich spędzonych, natomiast górę można wysyłać do prania nieco rzadziej. "Ważne jest, aby utrzymać bieliznę do spania świeżą i czystą, wolną od potu i wydzielin" - powiedział jeden z ekspertów.

 Ręczniki kuchenne: po każdym użyciu

 Ręczniki kuchenne i ścierki do naczyń są najgroźniejszym punktem zapalnym dla bakterii w kuchni. Optymalna temperatura dla rozwoju bakterii to około 37 stopni Celsjusza, a brudne ręczniki do naczyń wiszące w pobliżu kuchenki to idealny inkubator dla bakterii. Badanie przeprowadzone w 2014 roku przez naukowców z Arizona State University wykazało, że 25 procent ręczników kuchennych było zanieczyszczonych bakteriami chorobotwórczymi, takimi jak E.coli

phone
zadzwoń do nas
chat
Lub napisz do nas na
Zaloguj się
Nie masz jeszcze konta?Zarejestruj się teraz.