Jak prawidłowo prać pościel

Każdy człowiek posiada dziś co najmniej kilka kompletów pościeli. Pojawia się pytanie, jak prawidłowo dbać o pościel w różnych kolorach i z różnych materiałów. Chcielibyśmy doradzić, jak prać pościel, aby zachować bogactwo kolorów i wytrzymałość wszystkich materiałów. Chcesz, aby Twoja pościel służyła Ci przez długi czas? Poniżej znajduje się kilka prostych wskazówek, jak dbać o pościel.

Jak prawidłowo prać pościel lub podstawowe instrukcje dla wszystkich rodzajów tkanin:

Zasada №1

Przeczytaj instrukcje producenta. Z reguły rodzaj tkaniny oraz zalecane temperatury prania i prasowania są podane na opakowaniu, więc należy się do nich stosować.

Zasada №2

Zawsze warto prać pościel przed użyciem nowego kompletu. Przed praniem należy odwrócić poszewki na poduszki i koc na wewnętrzną stronę.

Zasada №3

Zmieniaj pościel raz w tygodniu. W takim przypadku można prać pościel na delikatniejszym programie.

Zasada №4

Przed praniem posortuj pościel według koloru i temperatury prania. Zwróć uwagę, aby oddzielić naturalne tkaniny od syntetycznych.

Zasada №5

Nie używaj środków wybielających, ponieważ niszczą one kolory i tkaniny.

Zasada №6

Pościel dziecięcą należy prać w specjalnym detergencie. Aby uniknąć prania ręcznego, dodaj do pralki płatki mydlane lub specjalny detergent do prania pościeli dziecięcej.

Zasada №7

Podczas prania w pralce należy przestrzegać zalecanego wsadu i napełniać bęben pralki tylko w 50%. Zapewni to delikatne pranie.

Zasada №8

Zaleca się suszenie bielizny bezpośrednio po praniu. Podczas suszenia kolorowej bielizny w bezpośrednim świetle słonecznym należy odwrócić ją na wewnętrzną stronę.

Zasada №9

Prasuj pościel, gdy jest jeszcze lekko wilgotna. Haftowane przedmioty należy prasować z wewnętrznej strony.

Tkaniny bawełniane

PRANIE. Do pierwszego prania nowej bielizny bawełnianej zaleca się pranie ręczne w zimnej wodzie. Następnie białe tkaniny bawełniane należy prać w temperaturze od 90 do 95°C, w razie potrzeby dodając wybielacz. Kolorowe tkaniny bawełniane należy prać w temperaturze 40°C (temperatura ta jest wystarczająca do zniszczenia bakterii w bieliźnie), bez środków wybielających i oddzielnie od białej bielizny. Nie zaleca się prania tkanin bawełnianych razem z tkaninami syntetycznymi: bawełna traci swoją miękkość. Włókna syntetyczne zaczepiają się o włókna naturalne i unoszą je.

SUSZENIE. Suszarki należy używać tylko do tych produktów, które mają odpowiedni symbol na etykiecie. W innych przypadkach należy suszyć pościel rozwieszoną na zewnątrz w zacienionym miejscu, ponieważ promieni słoneczne mają negatywny wpływ na bawełnę.

PRASOWANIE. Bawełnę zwykle prasuje się wilgotną lub nieutwardzoną stroną wierzchnią. Jeśli na tkaninie znajdują się hafty, prasuje się ją na wewnętrzną stroną. Wyjątkiem są tkaniny krepowe, których się nie prasuje.

Tkaniny lniane

PRANIE. Len można rolować. Kolorowe tkaniny lniane prać w temperaturze 60°C, tkaniny impregnowane w temperaturze 40°C, używać programu delikatnego. Biały lub bielony len należy prać z użyciem uniwersalnego detergentu. W przypadku niebielonego i kolorowego lnu należy używać detergentu do tkanin delikatnych bez dodatków wybielających.

ZALECENIA. Aby dobrze wyprać bieliznę, należy ją wcześniej namydlić i pozostawić na godzinę w ciepłej kąpieli. Następnie dodać do wody niewielką ilość proszku do prania i jedną łyżkę octu, wyprać, wypłukać w czystej zimnej wodzie i szybko wysuszyć.

SUSZENIE. Nie suszyć bielizny w suszarce.

PRASOWANIE. Len można prasować w bardzo wysokiej temperaturze. Tkaninę należy jednak zawsze zraszać. Najlepiej prasować len, aż będzie lekko suchy.

Tkaniny jedwabne

Ze względu na delikatność jedwabiu należy korzystać z usług pralni chemicznej.

PRANIE. Tkaniny barwione należy prać wyłącznie ręcznie w specjalnych detergentach w maksymalnej temperaturze 30°C na krótkim programie prania. Przed praniem zaleca się sprawdzenie, czy tkanina nie farbuje. Tkanin jedwabnych nie należy prasować, wykręcać ani szczotkować. Jedwab należy dobrze wyprać: najpierw w ciepłej, a następnie w zimnej wodzie.

ZALECENIA. Przed końcem prania dodać do wody niewielką ilość octu, aby rozjaśnić kolor (1 łyżeczka na 3 litry wody).

SUSZENIE. Jedwabiu nie można suszyć w suszarce, w bezpośrednim świetle słonecznym ani w pobliżu grzejnika.

PRASOWANIE. Pościel z jedwabiu należy prasować na wewnętrzną stroną, gdy jest wilgotna, lekko rozgrzanym żelazkiem bez parowania. Jedwabiu nie należy zraszać, w przeciwnym razie pojawią się plamy.

Tkaniny syntetyczne

PRANIE. Zalecana temperatura prania to 60°C lub niższa. Tkanin syntetycznych nie można prasować. Podczas prania nie należy używać proszków z dodatkami wybielającymi.

SUSZENIE I PRASOWANIE. Nie zaleca się prasowania i suszenia na gorącym grzejniku (temperatura suszenia wynosi maksymalnie 50°C).

Uwaga! Jeśli kupisz dobrej jakości pościel i wypierzesz ją zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, będzie Ci służyć przez kilkadziesiąt lat!

phone
zadzwoń do nas
chat
Lub napisz do nas na
Zaloguj się
Nie masz jeszcze konta?Zarejestruj się teraz.