Nici do szycia: rodzaje i kryteria wyboru, jakość i grubość

      Nici są ważnym elementem szycia. Jeśli są wysokiej jakości i odpowiednio dobrane do tkaniny i techniki szycia, przebicie tkaniny będzie prawidłowe.

  

Jakość i grubość nici

      Znalezienie odpowiedniej nici dla używanej igły i tkaniny jest najważniejszym zadaniem. Nici do szycia na maszynie różnią się od nici do szycia ręcznego: są mocniejsze, wykonane tak, aby wytrzymać naprężenia, którym będą poddawane przez maszynę do szycia.

      Wybór odpowiednich nici to przede wszystkim wybór nici odpowiednich do konkretnego zadania: proste szwy, szwy wykończeniowe, hafty itp. Każda marka ma różne zestawy nici, w zależności od ich przeznaczenia. Jest to również kwestia wyboru odpowiedniej grubości nici: im grubszy materiał, tym grubsze i mocniejsze powinny być nici. Grubość nici jest oznaczona liczbą: im wyższa liczba, tym cieńsza nić (nić №50 ma średnią grubość).

Nici o różnej grubości

Nici występują w różnych rodzajach:

  1. Naturalne (z bawełny, jedwabiu):
    • Bawełniane nici są miękkie i powszechnie używane do szycia tkanin bawełnianych.
    • Jedwabne nici są delikatne i wykorzystywane do specjalnych projektów lub tkanin jedwabnych.
  2. Sztuczne (z poliestru, nylonu, wiskozy):
    • Nici poliestrowe są trwałe i odporne na rozciąganie, często używane do szycia odzieży.
    • Nici nylonowe są bardzo wytrzymałe i stosuje się je do szycia materiałów o dużym naprężeniu.
    • Nici wiskozowe są miękkie i błyszczące, często używane do haftowania i ozdabiania.

Dobór odpowiedniego rodzaju nici zależy od materiału, który jest szyciem oraz wymagań projektu.         

Jak rozpoznać nici wysokiej jakości?

      Jakość nici zależy od jednolitości: im gładsza i bardziej równomierna nić, tym mniej kłaczków na niej, tym wyższa jakość nici. Wysokiej jakości nici nie pękają, są łatwe w użyciu, dzięki czemu można łatwo regulować napięcie górnej nici.

U góry nici wysokiej jakości: nić jest równa. Na dole nici średniej jakości: widoczne zwinięte kłaczki.

      Zawsze warto inwestować w wysokiej jakości nici, nawet jeśli są trochę droższe. To pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zaoszczędzić czas na regulowanie maszyny podczas szycia.

Rodzaje nici i kryteria wyboru

      Nici należy wybierać zgodnie z ich przeznaczeniem: nici do wszystkich tkanin (nici uniwersalne) nadają się do większości ubrań i lekkich tekstyliów domowych. Wykonane są z poliestru lub bawełny.

Różne rodzaje nici do haftowania

Nici bawełniane są zwykle używane do cienkich tkanin wykonanych z włókien naturalnych (bawełna, len). Są łatwe do znalezienia na rynku, mniej trwałe niż nici poliestrowe i nie nadają się do obróbki skóry. Istnieją nici wykonane ze zwykłej bawełny i nici wykonane z bawełny merceryzowanej. Druga opcja jest lepsza - nici są gładsze i mocniejsze.

Nici poliestrowe nadają się do większości technik i materiałów, zwłaszcza tkanin syntetycznych. Wytrzymałe i lekko rozciągliwe, nie kurczą się i dlatego są tańsze niż nici bawełniane. Doskonale sprawdzają się podczas szycia z dużą prędkością, a jeśli ustawienia maszyny nie są idealne, będzie to znacznie mniej zauważalne w przypadku nici poliestrowych niż w przypadku nici z włókien naturalnych. Nici bawełniane są jednak lepsze do cienkich i naturalnych tkanin: nici poliestrowe są zbyt mocne dla tych materiałów, a tkanina może się rozerwać z powodu wysokiego naprężenia.

 

Szpule z merceryzowanej bawełny, poliestru, jedwabiu, nici do pikowania

W zależności od przeznaczenia, nici dzielą się na:

Nici do fantazyjnych ściegów mogą być degradowane (wiele kolorów, na zdjęciu po lewej) lub odcień (z przejściami kolorów od ciemnego do jasnego, na zdjęciu po prawej).

Odczytywanie napisów na szpulkach

Szpulki zawierają pewne informacje:

Tabela przeglądowa. W poniższej tabeli przedstawione są rodzaje igieł i rozmiary nici zalecane w zależności od wybranej tkaniny.

 

Uwaga: Rozmiary igieł i nici mogą się różnić w zależności od producenta. Warto dostosować je do konkretnego projektu i preferencji.

Nici można przechowywać i używać na różnych nośnikach: na szpulce, mini-stożek lub stożek.

Nici na różnych nośnikach

      Co z nićmi do nici dolnej? W większości przypadków zaleca się użycie nici poliestrowej w tym samym kolorze co nić górna lub w kolorze neutralnym (jasnym lub ciemnym w zależności od tkaniny), ale drobniejszej niż nić górna, aby uzyskać czystszy i mocniejszy ścieg. Podczas haftowania należy zastąpić zwykłą nić poliestrową specjalną nicią przeznaczoną do hafciarek.

Jak wybrać kolor nici?

      Zawsze wybieraj nić nieco ciemniejszą niż tkanina. Jeśli używasz tkaniny z wielobarwnym wzorem, wybierz nitki w dominującym kolorze lub w najciemniejszym z obecnych kolorów.

phone
zadzwoń do nas
chat
Lub napisz do nas na
Zaloguj się
Nie masz jeszcze konta?Zarejestruj się teraz.